HABERLER

Dr. Harun Gezer, Çocuklar Açık Havada Daha Mutlu Oluyor

Çocukların sağlıklı büyümesi, bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için harekete, açık havaya, güneşe ihtiyaçları vardır.

 Bebeğin açık havaya çıkarılması güneş alması çok önemlidir. Gün ışığının kemik ve doku gelişimi için gerekli olduğunu söyleyen Özel Siirt Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Harun Gezer “Yazın güneş ışınlarının dik olmadığı saatler (11. 00 -15.00 dışındaki saatlerde) tercih edilmelidir” diyor.

Açık havada parklara, bahçelere

Çocuklar en rahat açık havada oyun oynar. Onları için açık havada oyun oynamak büyük bir ihtiyaçtır. İlkbaharda açık havada oynamaya can atarlar. Parklara, bahçelere koşarlar. Tabii ki açık hava oyun yerlerinin trafiğe kapalı alanlar olmasına önemli dikkat edilmelidir.

İlk günler çok önemli

Özel Siirt Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Harun Gezer,0-1 ay, yeni doğan bebeğin özellikle ilk günlerinde, ortam ısısı normal sınırlarının (22-24 C derece) üzerine çıktığında terleme fonksiyonu yeterli olmadığında bebek olumsuz etkilenir. Vücut ısısı arttığında bebeğin yaşamsal fonksiyonları olumsuz etkilenir. Bu nedenle bebeklerin yaz aylarında güneşin dik olduğu saatlerde (11.00-15.00) serin ortamlarda kalması ve oda sıcaklığının 23-24 dereceyi geçmemesi gerekir.

D vitamini alması gerekiyor

1-12 ay kemik gelişimi için gerekli olan D vitamini güneş ışınlarının yardımıyla vücutta sentez edilir. D vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemimiz için de gerekli vitamindir. Bu vitamin özellikle hayatın ilk yıllarında sağlıklı gelişim için gereklidir. Her gün en az yarım saat ve üç saate kadar baş, kol ve bacakları çıplak güneş alan bebek yeteri kadar D vitamini edinmiş olur. Cam arkasından güneşlendirmek faydasızdır.

Zararlı güneş ışınlarından bebek ve çocuklar nasıl korunmalıdır?

Özel Siirt Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Harun Gezer, Açık renk kıyafet seçimi güneş ışınlarını yansıtır ve emilimini önler, özellikle bu tür giysiler seçilmeye özen gösterilmelidir. Çocuğunuz güneşli havada dışarıda olacaksa güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu kremlerden sürmek gerekir. Bu kremler har yaştaki çocuk için kullanılabilir, çocuğun yaşı ne kadar küçükse o kadar yüksek faktör koruyuculu krem tercih edilmelidir.

Çocukları açık havaya çıkarın

- Bilimsel çalışmalar açık havada daha fazla zaman geçiren çocukların akademik olarak daha başarılı olduklarını göstermektedir.

- Temiz hava çocukların sindirim sistemleri için çok faydalıdır.

- Çocuklarınızın bolca temiz hava alması solunum sisteminde dolaşan bakterileri durdurmakta ve solunum yolu hastalıklarını azaltmaktadır.

- Açık havada bol vakit geçiren çocuklar, hayal güçlerini, yaratıcılık ve keşfetme becerilerini, dışarı çıkmayan çocuklara göre çok daha fazla kullanırlar.

- Yapılan bilimsel bir çalışmaya göre, çocukların doğada zaman geçirdikten sonraki hafıza ve dikkat performanslarının arttığı tespit edilmiştir.

- Temiz hava vücudumuzun bronşit gibi hastalıklarla çok daha kolay savaşmasına yardım eder.

- Amerikan Pediatri Akademisine göre, çocukların günlük sadece 1 saatlik açık havada serbest oynamaları, çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığı için çok gereklidir.

Açık hava oyun yerleri nasıl olmalıdır?

Özel Siirt Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Harun Gezer, Çocukların büyük kaslarını geliştirecek imkanlar sağlanmalıdır. Uygun ölçülerde rampa ve basamaklar olmalıdır. Küçük çocuklar için alçak kaydıraklar, küçük tırmanma aletleri ve salıncaklar bulunmalıdır. Yedek giysi ve iklime uygun giyinme sağlandığı müddetçe bahçede su ve kum ile oynamasına imkan verilmeli, gerekli materyaller; ölçü kapları bloklar basit deney malzemeleri bulundurulmalıdır. Çocuklar için güvenli, serbest bir ortam sağlanmalı ve sürekli gözetim altında bulundurulmalıdır.