TIBBİ BİRİMLER

Cildiye (Dermatoloji)

Özel Siirt Hayat Hastanesi Dermatoloji Kliniğinde dermatolojik muayene, takip ve tedavileri yapılır.

Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’nde, deri, saç, tırnak hastalıkları, ağız içi ve cinsel bölgedeki yaralar ve cilt değişiklikleri, alerjik hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kozmetik sorunlar dermatolojik muayene ve teknolojik yöntemlerle değerlendirilir.

Bazı cilt hastalıklarının kesin tanısını koymak için deriden punch biopsi ile doku alınması gerekebilmektedir. Radyocerrahi, koter ünitesi ile papillom denilen deri çıkıntıları, siğiller alınabilmekte, siğillerde ve ciltteki bazı problemlerde ise kriyoterapiden (dondurma tedavisi) faydalanılmaktadır.

Bölümümüzde alerjik cilt hastalıklarında tanısal amaçlı deri yama testi (true test), prick testi yapılır.

Derideki benlerin, deri kanserlerinin (malign melanom) değerlendirilmesinde Cildiye muayenesi son derece önemlidir. Bu muayene sonucunda bazı benlerin takibine karar verilerek takip randevuları verilmekte çıkarılması uygun görülen benler uygun yöntemlerle cerrahi işlemlerle çıkarılmaktadır.

Hastanemiz Dermatoloji Bölümümüzde Puva tedavisi, Koterizasyon (yakma tedavisi), Kriyoterapi (Dondurma tedavisi), Deri alerji testleri, tırnak çekimi işlemleri de uygulanmaktadır.