TIBBİ BİRİMLER

Laboratuvar Hizmetleri

Klinik Biyokimya

Klinik Biyokimya; tıbbın temelini oluşturur ve hastalıkların teşhis ve tedavisine yön verici kan, idrar ve vücut sıvılarında biyokimyasal analizleri yaparak diğer bilim dallarına ana yardımı sağlar.

Biyokimya laboratuarında Şeker Hastalığı, Böbrek Hastalıkları, Karaciğer Hastalıkları, Kalp Hastalıkları ile ilgili testler (glikoz,hemoglobinA1c, böbrek fonksiyon testleri BUN, kreatinin, kreatinin klirensi, enzimler, AST, ALT, elektrolitler, kalsiyum, fosfor, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, vitamin B12, folik asit, kan gazları, kardiak testler CKMB mass, Troponin T ve Troponin I, D-Dimer gibi) çalışılmaktadır.

Ayrıca tam idrar tetkiki, 24 saatlik idrar testleri, idrarda protein gibi testler de yapılmaktadır.

Hastanemizin Biyokimya Labarotuvarı 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde hizmet vermektedir. Bu hizmeti en kaliteli şekilde sağlamak için en son sistem cihazlar ve alanında tüm yenilikleri takip eden tecrübeli bir ekip bulunmaktadır.

Endokrin Laboratuvarı

Hormon hastalıklarıyla ilgili testler kliniğimizde düzenli ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle şehrimizde sık görülen Tiroid Hastalığını anlamak için gerekli olan T3, T4 ve TSH; Kadın Hastalıkları ve Üroloji Hastalıklarının tanı ve tedavilerinde takibi son derece önemli olan FSH, LH,E2, Prolaktin, Progesteron, B-HCG, PSA gibi testler hastanemizde düzenli ve sürekli uygulanmaktadır.

Mikrobiyoloji

Mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıkların teşhisini koymak, tedaviye yön verici bulguları saptamak, tedavi için kullanılacak ilaçların seçimine yardımcı olmak ve enfeksiyon hastalıklarının tanılarının konulmasını sağlamak klinik mikrobiyolojinin çalışma alanlarıdır. Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı bakteriyoloji, viroloji, mikoloji ve parazitoloji olarak dört alt başlıkta hizmet vererek bakteriyel, viral, paraziter ve mantarlarla gelişen infeksiyonların tanısının konulmasını sağlar. Mikrobiyolojide çalışılan temel testler; idrar, boğaz, balgam gibi örneklerden kültür-antibiyogram, klamidya-mikoplazma antijen testleri, direk mantar aranması ve kültürü, rotavirüs-adenovirüs gaita antijen testleri, hepatit markerları ve diğer viral hastalıkların tanısal testleri, amip ve giardia gibi paraziter hastalıkların mikroskopik ve antijen testleridir.